Яшчэ зялёны лёд не хрумснуў.
Яшчэ
   нецалаваных вуснаў
не апаліў
   гарачы хмель.
Яшчэ галінкаю вярбовай,
развёўшы фарбы снегіровай,
мароз малюе акварэль…

Генадзь ПАШКОЎ, 1980
Вы тут: Главная»Комментарии

Комментарии к статье: Письмо группы гоминид (1938г.)

(+РУС) Вялізарнейшым гневам і нянавісцю напоўніліся нашы сэрцы, калі мы даведаліся, што тройчы праклятыя вырадкі, здраднікі, шпіёны і забойцы з права-трацкісцкай банды Троцкага, Бухарына, Рыкава і інш. хацелі прадаць нашу бацькаўшчыну азвярэламу фашызму, раскрамсаць свяшчэннаю зямлю нашай дарагой радзімы, затапіць у крыві здабытыя ў баях свабоду і шчасце вялікага совецкага народа. Усё лепшае усё перадавое чалавецтва жахнулася ад нябачанай у гісторыі чорнай здрады подлых іуд, злачыннай зграі халопаў капітала. З чым параўнаць злачынства гэтых шалёных фашыцкіх сабак? Змрочнае, жуд …

Комментариев:2

  • Гэта тое, пра што я заўжды казаў. Беларуская лiтаратура, з большага, створана нягоднiкамi, якiя як выйшлi з самага цьмянага сялянства, так i працягвалi цягнуць сваю быдлючасць у свет. I гэта пацвярджае мой пункт гледжання, якi я набыў ад свайго дзеда. Гляньце: у гэтым шэрагу няма Пятра Глебкi. Не было б i Багдановiча, каб ён дажыў да гэтага часу. Няма Аркадзя Куляшова. То бок, тых, хто быў другiм, iнтэлiгенцкiм, адукаваным, пакаленнем. А беларускую лiтаратуру стварала сялянскае быдла. Таму i не здолелi стварыць анiчога. Крыху здзiўлены, што ў гэтым шэрагу прысутнiчае Кузьма Чорны, бо ведаю пра яго, як пра сумленнага чалавека, але ж, але ж, але ж...
    Упэўнены, што, калi б у тыя часы жылi Быкаў, Караткевiч, Алексiевiч, Пашкоў, iх бы подпiсаў таксама не было.

  • Прабачце, спадары! Куляшоў ёсць. Ну што ж, да маёй агiды, на аднаго годнага пiсьменнiка стала менш.


Пожалуйста, авторизуйтесь для того, чтобы комментировать

Нас считают

Рейтинг@Mail.ru

Откуда вы

free counters
©2012-2020 «ЛитКритика.by». Все права защищены. При использовании материалов гиперссылка на сайт обязательна.